Sayfa Seç

reklâm

Sn. Hıncal Uluç’a İthafen…

Sn. Hıncal Uluç’a İthafen…Puan 96%Puan 96%
reklâm

Sn. Hıncal Uluç’a İthafen…

Sabah gazetesi yazarı ve A Spor yorumcusu yılların deneyimli yazarı Sayın Hıncal Uluç beyefendinin Fenerbahçe–Beşiktaş maçının ardından, kaleme aldığı yazıyı görünce dehşete düştüm.

Gerçekten işler bu noktaya vardı mı? Neler oldu bize? Oysa eskiden böylesine kişisel saldırılar, tabirler, yorumlar olmazdı. Her şey nezaket kuralları çerçevesinde, en ağır eleştiriler dahi belli bir üslup ile okurlara sunulurdu. Okuyucu da bu değerlendirme ve yorumları dört gözle beklerlerdi. Peki ya şimdi? Ağza alınmayacak deyimler, kelimeler sütunlara hatta manşetlere dökülüvermiş. İşte sonuç; tüm gazetelerin okunma oranları artık eskisi gibi değil, yerlerde. TV spor yorum programlarının artık eski ağırlıkları yok. Peki şimdiki gençlik o eski günlerin tatlı, seviyeli güzelliklerini yaşamak yerine bunları yaşamak zorunda mı?

Hıncal Bey’in yazısından aldığım şu iki cümleye objektif olarak bir bakın:

“Fener’de Aziz Yıldırım’la başlayan bir âdettir bu.. İpin ucunu salıp, hakarete ve tehdide varacak şeyleri Başkan değil, onun borazanları söyler.
Okur, Aziz’in iki borazanını yakından bilir..

Yılların deneyimli gazetecisi, yorumcusu Sayın Hıncal Uluç eski terbiye ve görgü kurallarının yaşandığı en değerli zamanlarda yetişmiş bir şahsiyettir. O eski gazetecilerin üslup ve terbiyeleri ile yoğrulduğundan şüphem yok. Ne var ki o değerli gazetecilerin elinde yetişen bu şahsiyetin bu yazısını ustaları görse eminim ki Hıncal Uluç o ustalarından sıkı bir azar işitirdi.

O zaman bu üslup nereden geliyor? Borazan ne demek? Aziz ve Fener ne demek? İpin ucunu salmak nedir? Sorsak; bu kelimeler, Türkçe’de var, dile yerleşmiş argüman vesaire gibi kurnazca yapılacak açıklamaların geleceğinden eminim. Yazık. Güzel Türkçemizi kullanmanın yolu bu olmamalı. Ne kadar ağır ve alt seviyeden yapılan seçimlerle oluşturulmuş cümleler. Gençliğe ve genç yazarlara ileride yorumculuk yapmak hedefi ile yola çıkan çocuklara yılların eskitemediği deneyimli gazeteciden, örnek oluşturacak cümlelerin böyle olmaması gerektiğini düşünmekteyim.

Artık kralın çıplak olduğunun söylenmesi gereken zaman gelmedi mi? Sayın Uluç kimse söyleme cesaretini gösteremiyor ise ben söylüyorum. Kral çıplak. Sizin gazetenize, mesleğinize, yetiştiğiniz çevre ve sizi yetiştiren öğretmenlerinize, takımını tuttuğunuz camiaya, camianızın değerli rakibi olan kulübe ve onun camiasına, sizi takip eden, yazılarınızı okuyan Türk gençliğine, ve vatan toprağı üzerinde yaşayan her ferde; Güzel ve zengin Türkçemizin en güzel kelimelerini seçerek yorumlarınızı ve yazılarınızı bizimle paylaşmayı özlemle beklemekteyiz.

Hıncal Bey amacım sizi kırmak ya da üzmek değil tam tersine sizin eski İstanbul terbiyesi ile yetiştiğiniz o nadide anların günümüz gençliğine yansıtılmasının özlemini çektiğimden dolayıdır.

Lütfen Türk gençlerinden bunu esirgemeyin. Ahlaken yozlaşan bir toplumun kime ne faydası olabilir?  Böylesine ağır ifadeler ile camiaları birbirlerine kutuplaştırarak düşmanlıkların oluşturulmasından Türk futbolunun kazancı ne olabilir?

Centilmen adam

DERECELENDİRME

96%

EDİTÖR PUANI
96%
reklâm

Yazar hakkında

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNERİLEN HABER SİTESİ

VİDEOLAR

Yükleniyor...

SANAT ESİNTİSİ

SPORCULAR

KULVARLAR

SON MAÇ RAPORLARI

Bizleri Takip Edin

Share This