Sayfa Seç

reklâm

Harcama Limitin Ne Kadar?

Harcama Limitin Ne Kadar?Puan 81%Puan 81%
reklâm

Harcama Limitin Ne Kadar?

Son haftalarda değişik bir tartışma konusu meşhur Türkiye Futbol Federasyonu’nun takımlar için belirlediği harcama limitleri. Gülsek mi? Ağlasak mı?

Takımların gelecekleri açısında ileriye dönük muhteşem bir çalışma. Sonradan mı bu hale getirildi bilinmez ama böylesine planlanan bir yapılanma takımların sırtına öyle büyük yükler getirmekteki hayatta kalabilmelerinin imkânı yok. Ya borçları yüzünden bankalar tarafından el konularak satılacak veya başka kötü senaryolar ortaya çıkacak.

Ben bu olaya farklı bir açıdan ele almak istiyorum. Başkanımız Ali Koç konu hakkında görüşlerini geçen sezondan itibaren çeşitli platformlarda vermekte. Türkiye Futbol Federasyonu’nun takımlar için hazırladığı harcama limitlerinin açıklanmasından sonra da görüşlerini bildirdi ve belirlenmiş bankaların oluşturduğu yapılandırmaların kulüpler için yerine getirilemeyecek çeşitli yükümlülükler içerdiğini belirtti. Daha uygun yapılandırma ve uzun vadede imkanların esnetildiği yükümlülüklerin de daha makul olan farklı bankaların alternatif olmasını istedi.

Peki TFF Başkanı Sn. Nihat Özdemir ne dedi? “Ben Fenerbahçe başkanı olsam bankalar birliği ile oturur anlaşırdım.” dedi! Türkiye’nin en büyük spor kulübü başkanı konu hakkında bir talep ve öneride bulunuyor muhatap olan Sayın Nihat Özdemir Ben olsam bankalarla anlaşırdım diyor.

İyide Nihat Özdemir Türkiye Futbol Federasyonu başkanı, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanı değil ki. Delegeler tarafından oylarıyla seçilmiş bir başkan varken, “onun yerinde ben olsam ben imzalardım!”

Madalyonun diğer yüzü Ali Koç’ta eğer Türkiye Futbol Federasyonunun başında olsa idim ben takım harcama limitlerini böyle yapmazdım daha uzun vadede daha esnek olurdum. Hatta borç yapılandırmaları için kulüpleri bankalar birliğine mahkûm etmeyip diledikleri banka ile anlaşa bilmelerinin yolunu açardım deseydi. Sizce de amaçtan uzak sadece laf olsun diye konuşmuş olmaz mıydı? (Hiçbir kimse bir diğer kimsenin yerinde olamayacağından ya da Yüce Allah insanlara kişilik olarak sadece tek bir beden vermiş olmasından dolayı)

Peki sonuç ne oldu. Fenerbahçe’nin dile getirdiği isteklerin büyük bir kısmı olumlu oluştu. Ses çıkarmayarak o şartlara imza atan kulüpler ne yapacaklar bilinmez. Ama onlarda eğer Fenerbahçe Başkanı gibi dik duruşunu olgunluk ve saygınlık çerçevesinde korkmadan söyleyebilselerdi onlarda değişik bankalarla diledikleri gibi daha iyi imkanlarla yapılandırma için anlaşmalar yapabilirlerdi.

En çok şaşırdığım konu ise borç batağından korumak için oluşturulan bu yapı o denli mükemmel ki borcu olmayan kulüplerin borçları olmadığı için harcama limitleri en az olan kulüpler. Şaşırdınız mı? Ne kadar adaletli değil mi? Amacına ne denli uygun oluşturulmuş bir harcama limit hesaplaması. Amaç kulüpleri borç bataklarından kurtarmak ama borcu olmayana harcama limiti yok. Ne yapsınlar o zaman?

Nihat Özdemir’in başındaki kuruma göre borç alsınlar yani Nihat Bey kulüp başkanı olsa öyle yapacağını söylüyor.

Sayın Ali Koç bankalar birliği ile yapılandırma yapmayarak, dik duruşunu sergilemiş ve doğrusunu yapmıştır.

Bu arada başkanımızın bu konuları dile getirmesi sayesinde TFF borcu bulunmayan ama harcama limitleri hesaplamalardan ötürü en az parayı kullanan kulüplere haksızlık oluştuğunu kabul etmiş durumda.

Centilmen adam

DERECELENDİRME

81%

EDİTÖR PUANI
81%
reklâm

Yazar hakkında

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNERİLEN HABER SİTESİ

VİDEOLAR

Yükleniyor...

SANAT ESİNTİSİ

SPORCULAR

KULVARLAR

SON MAÇ RAPORLARI

Bizleri Takip Edin

Share This