Sayfa Seç

reklâm

Güzel Futbol ve Alınan 3 Puan | İ.H. KONYASPOR – FENERBAHÇE 0-3

Güzel Futbol ve Alınan 3 Puan | İ.H. KONYASPOR – FENERBAHÇE 0-3Puan 91%Puan 91%
reklâm

Güzel Futbol ve Alınan 3 Puan | İ.H. KONYASPOR – FENERBAHÇE 0-3

Fenerbahçe’miz Süper Lig mücadelesinde yirmi dokuzuncu haftasında deplasmanda İ.H. Konyaspor ile oynadığı karşılaşma sonucunda 0-3’lük skorla galip gelerek puanını 58’e yükselterek Galatasaray ile puanlarını eşitledi ve lider Beşiktaş’ın 2 puan gerisinde ligin 3’üncü sırasında haftayı kazançlı olarak tamamlamış oldu.

Karşılaşmanın özellikle ilk yarısında oynanan futbol ve Fenerbahçe’mizin verdiği mücadele, futbolcularımızın kazanma hırsı gerçekten üst seviyede idi. Bilindiği gibi özellikle Galatasaray’ın Sivasspor ile yaptığı mücadele sonucunda 2-2 berabere kalarak kaybetmiş olduğu 2 puanlık avantalını deplasmanda Konyaspor’u 3-0 lık net bir skorla geçen takımımız güzel bir avantaj elde ederek haftayı karlı kapatan takım oldu.

Erol Bulut her zaman ki gibi 4-2-3-1 formasyonu ile sahaya çıktı. Maçın başından itibaren ilk yarı boyunca özellikle rakip sahada yaptığımız baskılı pres ile rakibinin dengesini bozan Fenerbahçe takımı kaptığı toplarla seri ve yerden hızlı paslar, rakip defansın gerisine derinlemesine gönderdiği direk paslar, kimi zaman da verkaçlarla rakip ceza sahasına girerek yaptığı ataklar neticesinde önce 28nci dakikada Gökhan Gönül’ün asistini değerlendiren Attila Szalai ve 32nci dakikada da Pelkas’ın asistini değerlendiren Osayi Samuel’in golleri ile 6 dakika içerisinde iki gol kaydederek maçı rahat bir şekle girmesini sağlamış oldu.

İlk yarıda sergilenen futbol hem mücadele hem de taktiksel ve sistem açısından değerlendirecek olursak bence takımımızın bu sezon oynadığı en iyi maçıydı diyebiliriz. Özellikle Fenerbahçe topu yerden oynaması, paslaşmaların da keza yârden ve doğruca hedefe seri bir şekilde göndermesi takımın pas yüzdesini arttırdığı gibi gollük atakların çok daha tehlikeli hale getirdiğini görmüş olduk. Havadan gönderilen paslar da elbette yapıldı. Tek fark eskiden yapılan hava ortaları ya hedefi bulamıyor ya da etkili bir şuta dönüşe bilecek kadar tehlikeli olamıyordu.

Orta sahanın özellikle Jose Sosa ve Mert Hakan Yandaşın rakibe aman vermeden yaptıkları müdahaleler ve kapılan toplarla ileriye kimi zaman Pelkas Kimi zaman Samuel ve kimi zaman da Valencia’ya gönderdikleri toplar ile daha hızlı ve etkin hücuma çıkışları gollerin gelmesindeki en büyük katkılar oldu.

Defansa gelecek olursak bence de stoperlerin en verimli ikilisi bugün sahadaki ilk onbirde görev alan Serdar Aziz – Attila Szalai ikilisi. Gerçekten güven verdiler ve neredeyse yapılan tüm müdahaleler hatasız şekilde yapıldığını söylemeliyiz. Elbette yılların tecrübesi Gökhan Gönül’ün hem sağ bekteki müdahalelerin yanında da stoperlerin eksik kaldığı noktalardaki yardımları da bu başarının önemli bir halkasını oluşturdu.

İkinci yarı kısmen galibiyetin verdiği etkiler kısmen de Konyaspor’un farkı azaltmak ve golü bulmak adına girdiği hücum etkinliği ve riskler neticesinde savunmaya çekilen takımımız defansta yaptığı müdahaleler ve kimi zaman da oluşan atakları kalecimiz Altay Bayındır’ın kurtarışları sayesinde skoru korumasını bildi. Üçüncü golümüzde Serdar Aziz’in kalecinin yaptığı hatayı değerlendirerek takımı adına kaydederek elde ettik ve zor deplasmandan 3-0 lık net bir skorla 3 puanı hanemize yazdırmayı başardık.

Burada önemli gördüğüm bir hususu da aktarmak isterim. Bilindiği üzere Dimitrios Pelkas 80ninci dakikada aldığı darbe neticesinde gececi olarak da olsa son derece tehlikeli bir travma yaşadı. Hatta bilinç kaybı yaşadı. Aldığı darbenin şiddeti sahalarda ender görünecek türden bir darbe olmasına karşın rakp futbolcuya sarı kart dahi gösterilmemesi futbol sadece futbol adına değil insanlık adına yapılmış bir suça teşvik olarak adlandırmak asla abartılı olmayacaktır. Daha geçen maç Mesut Özil gibi bir Dünya yıldızına yapılan çok sert müdahalenin ardından belki de daha da şiddetlisi ve yine kart yok. Sanki sporda şiddete teşvik edercesine verilen bu kararların kanımca sadece sportif açıdan değil neredeyse adli açıdan da ele alınması gerekmekte. Sahada artık bilinç kaybı yaşanacak derecede oluşan darbeler belki de yarın öbür gün insanların hayatlarının tehlikeye girecek şekildeki müdahalelerinin oluşumuna da sebebiyet vermeyeceğinin garantisini kim verebilir. İnsan sağlığı her şeyin üzerindedir. Ve biz centilmenadam ekibi olarak hakemlerin bu tip sert müdahalelerde kesinlikle tavırlarını sporcu sağlığı yönünden öncelikli olarak değerlendirmesi gerekliliğini savunmaktayız.

Tekrardan Pelkas’a geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Takımımıza da önlerindeki mücadeleler için başarılarının devamını diliyoruz. Sevgiyle kalın.

Centilmen Adam

DERECELENDİRME

91%

CENTİLMEN ADAM PUANI
91%
reklâm

Yazar hakkında

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNERİLEN HABER SİTESİ

VİDEOLAR

Yükleniyor...

SANAT ESİNTİSİ

SPORCULAR

KULVARLAR

SON MAÇ RAPORLARI

Bizleri Takip Edin

Share This